UNICEF İklim Krizi Çocuk Hakları İndeksi yayımlandı.

UNICEF İklim Krizi Çocuk Hakları İndeksi yayımlandı.
1 Ocak 2022
AİHM, Fransa’yı aileleri çocuklarıyla gözaltın tuttuğu için 8’inci kez suçlu buldu.
1 Ocak 2022

Frankfurt aM Eyalet Yüksek Mahkemesi’nin 16 yaşındaki bir çocuk hakkındaki Kararı: Çocukların aşılanmasında ebeveynlerin rızası gerekir. 

Uyuşmazlık durumunda Daimi Aşı Komisyonunun tavsiyesine göre çocuğuna Covid19 aşısı yapılıp yapılmamasına ebeveyn karar verir. 

Bir çocuğa Covid19 aşısı yaptırıp yaptırmama kararı, Daimi Aşı Komisyonunun (STIKO) mevcut tavsiyelerine göre yönlendirilen ebeveyne aittir. Frankfurt am Main Yüksek Eyalet Mahkemesi 17 Ağustos 2021tarihli ve 16 yaşındaki çocuğun aşılanması hakkındaki kararında, bu çağda bile bir çocuğun aşılanmasının hala velilerin rızası bağlıdır olduğunu belirtti. ( Az 6 UF 120 / 21). Daha küçük bir çocuk söz konusu olduğunda, Yüksek Eyalet Mahkemesi zaten daha önce bir karar vermişti.

Frankfurt am Main Yüksek Eyalet Mahkemesi, Daimi Aşı Komisyonu tarafından önerilen bir mRNA aşısı ile aşılanma hakkına sahip kişiler grubuna ait olan ve daha önceki hastalıkları nedeniyle 2005 yılında doğan bir çocuğun davasına bakmıştır. Baba ve 16 yaşındaki çocuğun aşılanmasından yanaydı, ancak anne bunu istemedi. Anne, aşıyı “gen tedavisi” olarak adlandırdı. Ebeveynler boşandı. Baba, daha sonra, yetkili idare mahkemesi tarafından geçici bir kararla geçici olarak verilen aşıya karar vermek için tekrar bir başvuruda bulundu.

Anne bu davada başarısız oldu. Mahkeme kararını, ebeveynler arasında bireysel bir konuda anlaşmazlık olması durumunda karar verme yetkisinin ebeveynlerden birine devredilebileceğini düzenleyen Alman Medeni Kanunu’nun prg. 1628. fık. 1’e dayandırdı. Mahkeme, 16 yaşındaki bir çocuğun da önemsiz olmayan bir tıbbi müdahale için velayet ebeveynlerinin rızasına ihtiyacı olduğunu açıkça belirtti.

Karar verme yetkisi, Daimi Aşı Komisyonu (STIKO) tavsiyelerine göre aşılamayı destekleyen ebeveyne devredilecektir. İlk derece kararının verildiği sırada, 12 ila 17 yaş arasındaki çocuklar ve adolesanlar için ciddi bir seyir riski yüksek aşılama önerildi. 16 yaşındaki çocuk obeziteden muzdarip olduğundan, özel durumda bu ihtiyaca göre aynı karar verilebilir.

Buna ek olarak, Yüksek Eyalet Mahkemesi, çocuğun yaşı ve gelişim evresi, bu konuda bağımsız bir görüş oluşturmayı mümkün kılıyorsa, Alman Medeni Kanunu’nun prg. 1697a’ya göre çocuğun iradesinin de gözetilmesi gerektiğini açıkça belirtmiştir.

Çeviren: Prof. Dr. Dr. h. c. Yener Ünver

 

Prof. Dr. Yener ÜNVER