Çocuklara Aşı Yükümlülüğü
13 Aralık 2020

Almanya’nın Hessen Eyaleti’nde bir öğrenci koruyucu maske takılması tavsiyesini dava etmiştir. Öğrencinin maske takılmasını sınıfta zorunlu hale getirme girişimi başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Çünkü, Wiesbaden İdare Mahkemesi, diğer hijyen önlemlerinin yeterli olduğuna karar verdi.

Hessen’de korona virüsü nedeniyle tamamen kapatılmış olan okulların kademeli olarak açılması planlaması da ilerlemektedir. Ancak, tüm öğrenciler okullardaki hijyenle ilgili düzenlemeden memnun değildirler. Wiesbaden İdare Mahkemesi, 18.05.2020 günü açıkladığı kararıyla, bir öğrencinin eyalet başkentini ve okul yetkililerini okulunda maske takmaya zorlamak yönündeki acil talebini reddetti. Mahkemeye göre, toplumdaki korona bulaşmış kişilerin vaka sayısı belirli bir risk göstermediğinde, zorunlu bir ağız-burun örtüsü gibi ek koruyucu önlemlerin alınması gerekli değildir.

Mahkeme, sonuç olarak Hessen Kültür Bakanlığı’nın maske takma tavsiyesini zorunlu kılmak için hiçbir neden görmediğine kanaat getirmiştir. Mahkemeye göre, okul tüm hijyen kurallarına uymaktadır.

(Karar: 11.05.2020, Az. 6 L 485/20.WI).

(Kaynak: Prof. Dr. Dr. h.c. Yener Ünver).

 

Prof. Dr. Dr. h. c. Yener Ünver