Köln’deki bir ilkokul sınıfı karantina testinden geçmek zorunda

Sperm bağışçılarının, çocuklarıyla iletişim ve erişim hakkı vardır.
1 Ocak 2022
Çocuk istismarından hüküm giyen koca işe alınırsa
1 Ocak 2022

Almanya /  Köln İdare Mahkemesi’nin verdiği bir karar dolayısıyla, Köln’deki bir ilkokul sınıfı karantina testinden geçmek zorunda.

Karara göre, bir ilkokul öğrencisinde koronavirüsün Delta varyantı pozitif çıktığı için, tüm sınıf arkadaşları karantinaya alınmak zorundadır. Köln İdare Mahkemesi  birkaç acil başvuru temelinde karar verdiği için, yeni başlayan yaz tatilleri bile hiçbir şeyi değiştirmemektedir (8 Temmuz 2021, Az. 7 L 1216/21 vb. karar).

Ebeveynleri tarafından temsil edilen 7 ve 8 yaşındaki çocukların birçoğu, Köln Sağlık Departmanının ilgili idari emirlerine karşı çıkmışlar ise de, sağlık bakanlığı, yaz tatilinin başlangıcında, bu olay nedeniyle 14 günlük karantina kararı vermiştir. Tüm olumsuz takip testlerine rağmen, Köln İdare Mahkemesi itiraz edilen Sağlık Departmanı  idari emirlerine uyulmasına karar verdi.

Köln İdare Mahkemesi, kararında, tedbir sonucunda etkilenen ailelerin maruz kaldığı belirli yüklerin farkında olduklarını vurguladı. Bununla birlikte, enfeksiyon zincirlerinin ortaya çıkarılmasına ve kırılmasında büyük yarar vardır. Çocukların temas durumu büyük ölçüde açıklanamadığı için, bu sınıftaki tüm öğrencilerin tehlike altındaki, sözde yakın temaslılar olarak sınıflandırılmasına karar verilmiştir.

Köln İdare Mahkemesi’ne göre, bu karar, Robert Koch Enstitüsü‘nün tavsiyeleri ile de uyumludur. Köln İdare Mahkemesi’ne göre, aşılanmamış okul çocuklarının özel riski göz önüne alındığında, karantina, enfeksiyona karşı önleyici bir önlem olarak tüm sınıf için yasaldır.

 

Çev.: Prof. Dr. Dr. h. c. Yener Ünver

 

Prof. Dr. Yener ÜNVER