Israrlı takip/tacizle daha etkili bir şekilde mücadele

Küçüklerin Evlat Edinilmesi
5 Şubat 2021
Federal Almanya’da Bir Çocuğun Resmi İki Annesinin Ebeveynlik Hakkı
25 Mart 2021

Alman Federal hükümeti, ısrarlı takip/tacizle daha etkili bir şekilde mücadele etmek için yasa tasarısını kabul etti.

 

Bugün federal hükümet, ısrarlı takip/tacizle daha etkili bir şekilde mücadele etmek ve siber tacizi daha iyi kaydetmek için bir yasa tasarısını kabul etti.

 

Federal Adalet Bakanı Christine Lambrecht şöyle açıklıyor:

“Takip etmek, travmatik sonuçları olan korkunç bir psikolojik terör olabilir. Takipçiler, etkilenenleri genellikle uzun bir süre boyunca tehdit eder, taciz eder ve onlara zulmeder. Etkilenenleri daha iyi korumak istiyoruz. Daha fazla soruşturma dosyası adalete teslim edilmeli ve failler sürekli olarak sorumlu tutulmalıdır. Cezai suç şimdiye kadar çok yüksek engellere sahipti. Şimdi bu engelleri önemli ölçüde azaltıyoruz.

 

İnternette ve uygulamalar aracılığıyla da insanlar defalarca araştırılıyor ve korkutuluyor, sahte kimlikler taklit ediliyor ve etkilenenler karalanıyor. Gelecekte, bu eylemleri de açık bir şekilde dijital takip olarak suçlayacağız. ”

Şu anda, kurbanın yaşam tarzını “ciddi şekilde” bozabilecek “ısrarcı” post prodüksiyon davranışının sergilenmesi gerekmektedir. Bu ön koşullar azaltılmalıdır. Hukuki metinde “kalıcı” kelimesi “tekrarlanan” ve “ciddi” kelimesi “önemsiz değil” ile değiştirilmelidir.

 

Tasarı aynı zamanda dijital tacizle mücadele etmeye de hizmet ediyor. Suçlular, kurbanların sosyal medya hesaplarına veya hareket verilerine yetkisiz erişim elde etmek ve böylece sosyal yaşamlarını gözetlemek için sözde takip uygulamalarını veya takip yazılımlarını kullanabilir. Diğer durumlarda, failler kurbanlarının kimliğini taklit eder ve sosyal medyada resim veya mesaj yayınlamak için hesaplar oluşturur. Bu eylemler, kanun taslağı tarafından özel olarak kaydedilecektir.

 

Ceza çerçevesi, üç yıla kadar hapis cezası veya para cezası sağlamaya devam etmelidir. Bununla birlikte, aynı zamanda, kanun tasarısı, beş yıla kadar hapis cezasının hükmedilebileceği özellikle ciddi davalar için yeni bir düzenleme getirmektedir. Bu, failin mağdurun veya mağdura yakın bir kişinin sağlığına zarar verdiği uzun süreli takip vakalarını veya eylemleri içermelidir. Fail 21 yaşın üzerindeyse ve mağdur 16 yaşın altındaysa, özellikle ciddi bir vaka olarak kabul edilmelidir.

Taciz çoğunlukla kadınlara yöneliktir, ancak daha az sıklıkla erkeklere de yöneliktir. 2020’de yayınlanan bir araştırmaya göre, nüfusun yüzde 11’i hayatları boyunca en az bir kez takipçilerin kurbanı oluyor.

 

Israrla rahatsız etme örnekleri:

  • Günün veya gecenin herhangi bir saatinde çağrılar veya mesajlar
  • Evin veya işyerinin önünde izleme ve tuzak kurma
  • Üçüncü şahısların mağdurla iletişime geçmesini sağlamak (örneğin, tek portallarda sahte profiller oluşturarak)
  • Mağdurların adına mal siparişleri
  • Hakaret, tehdit, baskı

 

Federal hükümetin yasa tasarısını şu adreste bulabilirsiniz:

https://www.bmjv.de/SharedDocs/Gesetzgebungsverfahren/DE/Cyberstalking.html

 

Prof. Dr. Dr. h. c. Yener Ünver