Biyolojik Annenin potansiyel Babaları araştırması zorunludur

Evlat edinilen çocuklar iki kat miras alabilir
13 Ocak 2022
“Çocukların Korunması” Hakkında Referandum Yapılacaktır
27 Ocak 2022

Soybağını Araştırmaya İlişkin Karar Veren Alman Federal Mahkemesi’ne göre,  Biyolojik Annenin potansiyel Babaları araştırması zorunludur.

Alman Federal Mahkemesi’ne göre,  herkesin kendi soyunu bilme hakkı vardır. Evlat edinilen bir çocuk, evlat edinildikten yıllar sonra bile biyolojik anneden biyolojik babası hakkında bilgi talep edebilir.Alman Federal Mahkemesi 12. Hukuk Dairesi, biyolojik annenin, evlat edinildikten sonra bile biyolojik babanın kimliği hakkında çocuğuna bilgi vermek zorunda olduğuna karar vermiştir (19 Ocak 2022, Az. XII ZB 183/ 21).

Alman Federal Mahkemesi’ne göre, bilgi edinme hakkının nedeni, diğer nedenlerin yanı sıra genel kişilik hakkıdır. Bu, AL. MK prg.  1618a’yi yorumlarken dikkate alınması gerekenin, kişinin kendi soyunu bilme hakkı olduğu anlamına gelir.
Biyolojik annenin evlat edinme nedeniyle artık yasal anne olmaması, Alman Federal Yüksek Mahkemenin çocuğa verdiği bu talebin üzerinde değildir. Çünkü çocuk ile anne arasında bilgi verme yükümlülüğü evlat edinmeden önce ortaya çıkmıştır. Alman Federal Yüksek Mahkemesi’ne göre, eğer biri bunu farklı bir şekilde görürse, evlat edinilen çocuklar, kendi ebeveynlerini bilme hakkı açısından evlat edinilmemiş çocuklardan daha dezevanjalı olacaktır.
Annenin özel ve mahrem alanına saygı gösterilmesi hakkının bilgi edinme hakkının varlığının inkarına yol açabileceği doğrudur. Ancak anne bu konuda hiçbir açıklama yapmamamışsa, herhangi bir olası baba adayını da hatırlayamadığı ifadesiyle, hiçbir durumda talebi yerine getirmemiş olur.

Prof. Dr. Dr. h. c. Yener Ünver

 

 

Prof. Dr. Yener ÜNVER