Bavyera okullarında maske gereksinimi devam edecektir

Uganda Anayasa Mahkemesi: Anne sağlığı anayasal bir haktır!
13 Aralık 2020
Maske gerekliliğinden muafiyet için VG Tıbbi rapor teşhis içermelidir.
13 Aralık 2020

Bavyera’dan on yaşındaki bir lise öğrencisi okulda maske takmak istemiyor. Bunun iptali için Mahkemeye başvurdu. Ancak Bavyera Yüksek İdare Mahkemesi bu öğrencinin başvurusunu reddetti.

Mahkemeye göre, Bavyera okulları için maske zorunluluğu hukuka uygundur.Bavyera Yüksek İdare Mahkemesi 7.9.2020 günü buna karar verdi (7.9.2020 kararı, Az. 20 NE 20.1981).Dersler, 8.9.2020 günü Bavyera’da yeniden maskeyle başlıyor. Bavyera’da yaşayan on yaşındaki bir lise öğrencisi, yeni okul yılı başlamadan önce ortaokullarda maske zorunluluğuna karşı harekete geçmiş.

Annesinin temsil ettiği hızlı davada, mahkemeden, okul derslerinde ağız ve burun maskesini zorunlu kılan noktalarda mevcut Bavyera Korona Yönetmeliğinin uygulanmasını askıya alınmasını talep etmiştir.Ancak Mahkeme bu talebi reddetti. Sınıftaki maske gereksinimi, muhtemelen gerekli koruyucu önlem olarak Enfeksiyon Koruma Yasasına dayanmaktadır. Önlem, en azından SARS-CoV-2 virüsünün okul çocukları ve öğretmenler arasında yayılmasını azaltmak ve böylece virüsün antiviral ilaçlar veya aşılar geliştirilinceye kadar bir bütün olarak popülasyonda yayılmasını engellemek gibi meşru amaca hizmet etmektedir. Mahkemeye göre, maske gerekliliği öğrencilerin etkilenen haklarını kendi çıkarları doğrultusunda dengelemeye hizmet ediyor: BU yasak, tüm öğrenciler için eğitim eşitliğini sağlamak için yüz yüze derslerle düzenli okul operasyonlarına olanak sağlıyor.

Ülke çapında, okullarda maske gereksinimi ile ilgili düzenlemeler farklılık göstermektedir. Çoğu federal eyalet okul binasında maske takılmasını zorunlu kılarken, Saksonya’da öğrenciler için herhangi bir maske zorunluluğu yoktur ve Saksonya-Anhalt’ta okullar kendileri karar vermektedirler. Diğer federe eyaletlerde, okuldaki pek çok insanın kapalı bir alanda bir araya geldiği durumlarda maske takılması zorunludur. Dersler sırasında ağız ve burun örtüsü takma yükümlülüğü ise, şu anda Bavyera dışında hiçbir federal eyalette geçerli değildir.

Prof. Dr. Dr. h. c. Yener Ünver